Leczenie kanałowe to szansa na pełną odbudowę zęba

Leczenie kanałowe to szansa na pełną odbudowę zęba

Leczenie kanałowe to droga do odbudowy zębów po próchnicy i urazach miazgi zębowej. Na czym dokładnie polega? Czy stomatolog stosuje znieczulenie u każdego pacjenta? I ile kosztuje leczenie kanałowe zęba w prywatnych gabinetach dentystycznych?

Na czym polega leczenie kanałowe? Co trzeba o nim wiedzieć?

Pytanie o to na czym polega leczenie kanałowe pojawia się u pacjentów niestety dopiero przy konieczności wykonania zabiegu. Kiedy dokucza ból zęba, mamy sygnał o problemie miazgi zębowej. To zwykle skutek infekcji bakteryjnej, m.in. bakterii odpowiadających za rozwój próchnicy. Powodem zapalenia może być też uraz mechaniczny. Leczenie kanałowe jest ostatnią deską ratunkową  – przed całkowitym wyniszczeniem i ekstrakcją zęba.

W klasycznym postępowaniu dentysta musi zatruć miazgę, aby usunąć ją i dalej:Leczenie kanałowe zębów.

  • otworzyć kanały,
  • wyczyścić je,
  • założyć nowe wypełnienie,
  • odbudować koronę zęba.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym, czyli dewitalizacja miazgi.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym jest etapem tradycyjnego postępowania. Dentysta musi położyć na ząb paraformaldehyd – silny środek, dzięki któremu w ciągu kilkunastu dni miazga całkowicie obumiera. Dopiero potem następuje jej usunięcie i kontynuacja leczenia. Nowoczesne leczenie kanałowe Gdańsk pod mikroskopem nie wymaga dewitalizacji i czekania na śmierć miazgi. Zamiast tego korzysta się z ekstyrpacji zęba. To przyspiesza cały proces postępowania dentysty.

Ile trwa leczenie kanałowe? Oszczędzanie czasu.

Różnice w kwestii tego ile trwa leczenie kanałowe wynikają z indywidualnej sytuacji i planów pacjenta. Średnio jest to okres ok. 2-3 tygodni, jeśli wszystko idzie sprawnie. O rozciągnięciu czasowym decyduje odstęp, który trzeba zachować pomiędzy dewitalizacją a dalszymi czynnościami tj. wspomniane czyszczenie Kanałowe zębów.kanałów, wypełnianie komory i odbudowa korony. Użycie mikroskopu skraca przebieg leczenia do ok. 60 minut podczas wyłącznie jednej wizyty.

 

Oprócz dużej oszczędności czasu, leczenie kanałowe pod mikroskopem jest lepsze, ponieważ:

  • daje dentyście precyzyjny obraz.
  • można zastosować ten typ leczenia u wszystkich, także u dzieci z zębami mlecznymi.
  • zmniejsza się ryzyko zakażenia bakteryjnego i ewentualnych powikłań po leczeniu.
  • zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu przez lekarza.

Czy leczenie kanałowe boli? Kiedy stosuje się znieczulenie?

Pacjenci martwią się czy leczenie kanałowe boli. Niepotrzebnie – każdy zabieg wymaga znieczulenia i niezależnie od metody, dentysta podaje je pacjentowi. Tradycyjne leczenie powoduje jednak ból zęba po leczeniu kanałowym na etapie obumierania miazgi.

Ból po leczeniu kanałowym nie pojawi się przy leczeniu pod mikroskopem, ale może wystąpić dyskomfort w okolicy migdałków. Taki dyskomfort przechodzi w ciągu kilku godzin po wyjściu z gabinetu. Ewentualny niepokój lub nasilenie się odczuwania dyskomfortu trzeba zgłosić dentyście prowadzącemu zabieg.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Przykładowe ceny.

Na to ile kosztuje leczenie kanałowe, ma wpływ kilka czynników. Każdy gabinet ma własny cennik, a każdy pacjent inną ilość kanałów opracowaną przez stomatologa. Są one uwzględniane w cenach. Średni koszt leczenia kanałowego to od 100 do 500 złotych. Jeśli wybieramy nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem, ta wartość wzrasta – od ok. 500 do 2000 złotych. Z drugiej metody skorzystamy tylko w gabinetach z prywatną praktyką lekarską.

5 Comments

  1. Co pół roku chodzę do dentysty i nigdy nie musiałam leczyć zębów kanałowo. Da się? Da, tylko trzeba porządnie dbać o higienę jamy ustnej. Polecam używać nić dentystyczną, ponieważ wiele osób tego nie robi..

  2. Gdy miałam problem z zębami szukała różnych stomatologów. Leczenie kanałowe zęba miałam robione w K2Dental – Gdańsk. Całe leczenie przebiegło pomyślnie i raczej już nie będę zmieniać stomatologa 🙂

  3. Zgadzam się. Najważniejsze to znaleźć dobrego stomatologa, a potem to już z górki. Szczerze to ja swoje zęby zdecydowałem się leczyć kanałowo pod mikroskopem. Metoda dużo szybsza, dokładniejsza i można powiedzieć, że nawet jest tańsza od klasycznego, ponieważ pozwala uniknąć niepotrzebnych wizyt.

    1. Leczenie kanałowe zębów w tych czasach nie ma prawa boleć. Jeśli poczujesz jakikolwiek ból to masz prawo do przerwania leczenia i dostania dodatkowej dawki znieczulenia. Ból może się jedynie pojawić już po zabiegu jak będziesz w domu i znieczulenie puści:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *