Popularne ćwiczenia na zmarszczki mimiczne

Popularne ćwiczenia na zmarszczki mimiczne

Trening, ćwiczenia, gimnastyka, joga – te terminy kojarzymy głównie z takimi częściami naszego ciała jak nogi, pośladki, brzuch czy ręce. Niewiele osób wie, że również w obrębie naszej twarzy znajduję się ogromna ilość mięśni, które możemy kształtować poprzez regularne właściwe postępowanie i tym samym uniknąć pojawienia się zmarszczek mimicznych jak również tych sprzężonych z wiekiem.

Mimika czyli ruchy mimowolne

W obrębie naszej twarzy każdego dnia dochodzi do ogromnej ilości ruchów, skurczy, które wielokrotnie powtarzane mogą z czasem skutkować odkształceniami skóry w najbardziej newralgicznych lokalizacjach czyli do powstania zmarszczek mimicznych. Większość tych ruchów wykonujemy mimowolnie czyli nie panujemy na nimi – przykładowo gdy się złościmy lub zastanawiamy możemy marszczyć czoło lub brwi czy mrużyć oczy gdy chcemy się czemuś przyjrzeć. Wszystko to kształtuje wygląd naszej twarzy w przyszłości.

Jak często i jak długo ćwiczyć?

Trening mięśni twarzy to nie zalecenie skierowane jedynie do starszych pań. Warto rozpocząć ich wykonywanie jeszcze gdy jesteśmy młode, nawet przed pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Wówczas mamy szansę przez znacznie dłuższy czas cieszyć się ich brakiem. Zobacz jakie efekty przynoszą systematyczne ćwiczenia.

Ćwiczenia na zmarszczki mimiczne ograniczają się do mięśni naszej twarzy oraz szyi i nie są specjalnie obciążające. Prawdą jest, że taka gimnastyka powinna mieć miejsce każdego dnia, jednak poświęcamy na nią zaledwie kilka minut. Najlepiej wykonywać ją gdy jesteśmy sami, gdyż wyraz naszej twarzy może wydawać się w tym czasie zabawny. Gdy usiądziesz wieczorem wygodnie w fotelu wykonaj kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą ci cieszyć się młodym wyglądem przez znacznie dłuższy czas.

Bruzdy na policzkach spowodowane szerokim uśmiechem

Ćwiczenie pozwalające na ich uniknięcie lub zniwelowanie widoczności, tych które już się pojawiły jest dziecinnie proste. Nabieramy do ust maksymalnie dużo powietrza, wypełniamy nim policzki tak mocno jak tylko to możliwe, przytrzymujemy kilka sekund po czym silnie wydmuchujemy. Kilkakrotnie powtarzamy aby wykonać całą serię tego ćwiczenia.

Zmarszczki wokół ust

Pojawiają się niemal u każdego, bo przecież okolica ust nieustannie się porusza. Na ich pozbycie się jest kilka sposobów, wśród najpopularniejszych wyróżniamy: silne wręcz karykaturalne wyginanie ust w uśmiechu – powtarzane seriami, oraz mocne artykułowanie samogłosek (a,e,o,i,u,y) z maksymalnym dopasowywaniem ust do wypowiadanej głoski.

Drugi podbródek spowodowany wiotczeniem skóry

Grawitacja wpływa nawet na naszą skórę. Wynikiem tego jest pojawienie się drugiego podbródka, który wygląda mało estetycznie. Aby zniwelować jego widoczność lub zapobiec powstaniu należy wykonywać odpowiednie ćwiczenie. Unosimy podbródek, powierzchnie języka dociskamy do podniebienia, lekko rozchylamy usta i zęby, napinamy mięśnie szyi na kilka sekund i wracamy do normalnego ułożenia głowy. Powtarzamy w kilku seriach.

Poprzeczne zmarszczki na czole

To z pewnością jeden z największych kłopotów osób borykających się ze zmarszczkami mimicznymi. Niezawodnym i prostym ćwiczeniem pozwalającym na ich zmniejszenie lub zapobiegniecie powstaniu jest następujące działanie. Układamy palce wskazujące nad brwiami – około pół centymetra, i mocno naciągamy nimi skórę czoła ciągnąć w dół. W tym samym czasie pokonując opór palców staramy się jak najszerzej otworzyć oczy. Ćwiczenie powinno wykonywać się przed lustrem gdyż w jego przebiegu nasze czoło nie powinno się marszczyć i musimy to kontrolować.

Podsumowując – sport to zdrowie, i o ile zazwyczaj pamiętamy o regularnym treningu ciała to powinniśmy pamiętać również o ćwiczeniach twarzy (oczywiście oprócz codziennej pielęgnacji np. kremem Richevon).

Bibliografia

1. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017
2. Talib N., Młoda bez skalpela, 2016

8 Comments

 1. Świetne jest to zdjęcie 😀
  Można robić wygibasy twarzy, skoro efekty są to nie ma co się martwić, że się wygląda śmiesznie 😀

 2. Podobno na twarzy jest około 50 mięśni! Dlatego jak mi ktoś będzie zarzucał że nie ćwiczę to powiem że robię codziennie fitness twarzy.

 3. Ogolnie to mam „bogata” mimike twarzy wiec nie wiem czy musze wyonywac cwiczenia tego typu. Ale jakby cos to cenna informacja. Bardzo spoko artykul!
  Robicie czesto takie cwiczenia, dziewczyny?

 4. O, dzięki za ćwiczenia na podbródek.
  Nie jestem gruba, mam dopiero 30 lat i zmarszczek niewiele, ale za to moja broda ma koleżankę…
  Fajnie, że można sobie jakoś z tym poradzić.
  Może coś da…

 5. Mam pytanko – czy Richevon to krem na dzień czy na noc?
  Bo właśnie do mnie jedzie, ale zapomniałam się zapytać.

 6. Ja tam w żadne „ćwiczenia twarzy” nie wierzę 😀 Boże, co ludzie wymyślą. Przecież wystarczy zwykły krem na zmarszczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *