Implanty zębowe – kompendium wiedzy

Implanty zębowe – kompendium wiedzy

Implanty zębowe pozwalają cieszyć się ładnym i pełnym uśmiechem pomimo ubytków. Implantologia dzięki prężnemu rozwojowi oferuje dziś szereg możliwości, dzięki którym kompleksy z powodu braków w uzębieniu mogą zniknąć na zawsze. Implanty stomatologiczne to sztuczne korzenie, które wprowadza się w kość. Po ich zintegrowaniu i osadzeniu się w szczęce można na nich umieścić koronę. Implanty zębowe można z powodzeniem wykonywać u pacjentów, którzy nie mają jednego lub kilku zębów, a nawet w przypadku całkowitego braku uzębienia. Poniżej znajduje się kompendium wiedzy na temat metod wypełniania braków w uśmiechu.

Implanty zębów – rodzaje

Implantologia oferuje różne rodzaje implantów zębowych. Są to:


  • Implanty BICON – krótkie wszczepy o długości 5 mm, które mogą być stosowane przy deficytach kości, dzięki czemu nie ma konieczności wykonywania skomplikowanych działań związanych na przykład z odbudową kości.
  • Implanty BEGO – są to wszczepy o klasycznym śrubowym kształcie, występujące w pięciu różnych odmianach. Wszystkie są szczelnie łączone wewnętrznie przy 45 stopniowym nachyleniu ścian.
  • Implanty ASTRA – gwarantują możliwość wyboru spośród różnych kształtów – krótkie, stożkowe, proste, o nachylonym kołnierzu, o małej średnicy lub dużej średnicy. Dzięki temu każdy pacjent może otrzymać implant idealnie dopasowany względem własnych potrzeb.

Poczytaj więcej na temat implantów zębowych:
https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/implantologia/

Implanty zębowe

Implanty zębowe – wskazania, zabieg i pielęgnacja

Implanty zębowe proponuje się osobom, które nie mają jednego lub kilku zębów, a także w przypadku osób które całkowicie nie mają już uzębienia lub posiadają braki między zębowe. Przebieg leczenia zaczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, podczas którego lekarz może zapoznać się z oczekiwaniami pacjenta. Później podczas badania stomatologicznego lekarz sprawdza stan jego uzębienia. Na tej podstawie oraz na podstawie wyników badania RTG plus opcjonalnie wyników badania tomografem komputerowym, lekarz jest w stanie zaproponować dostępne możliwości i rozwiązania.

Zabieg w oparciu o implanty zębowe wykonuje się przy znieczuleniu. W kości szczękowej pacjenta wywierca się otwór, w którym mocuje się implant. Trwa to zwykle około godziny, choć czasem procedura może wydłużyć się do nawet dwóch godzin. Następnie przez kilka kolejnych tygodni/miesięcy implant zrasta się ze skórą i dopiero wówczas można zamocować koronę.

Przed zabiegiem należy zadbać o higienę jamy ustnej oraz wyleczyć wszelkie choroby dziąseł i próchnice. Implanty zębowe można założyć tylko wtedy, kiedy jama ustna jest w idealnym, wyleczonym stanie. W okresie osseointegracji zabrania się palenia papierosów, ponieważ mogą one nieprawidłowo oddziaływać na zrost implantów z kością. Przez kilka godzin po zabiegu nie powinno się jeść ani pić, oraz podejmować żadnych aktywności związanych z wysiłkiem. Kilka dni po należy unikać gorących potraw i napoi oraz twardych pokarmów. Po każdym posiłku jama ustna powinna być przepłukiwana specjalnym środkiem dezynfekującym.

Implanty zębów – przeciwwskazania do założeniaImplant zębowy

Implanty zębowe nie mogą zostać założone z uwagi na niektóre czynniki. Są to między innymi zaburzenia w budowie błony śluzowej w miejscu planowanego implantu, brak miejsca w zwarciu, a także znaczne przechylenie zębów. Przyczyny te nie dyskwalifikują jednak pacjenta na zawsze. Po poprawie stanu miejscowego, można przystąpić do ponownych rozmów na temat zabiegu, który wykorzystuje implanty stomatologiczne. Przeciwwskazania do wykonania zabiegi to także choroby takie jak cukrzyca, paradontoza, osteoporoza, nowotwory, AIDS, a także zaburzenia krzepnięcia krwi. Inne czynniki wykluczające to ciąża oraz niepełnoletność.

Zęby – implanty a inne alternatywy

Inne, alternatywne formy wypełniania ubytków, w których nie są wykorzystywane implanty zębowe to:


  • proteza – jest to uzupełnienie wyjmowane, które stosuje się w przypadku braku kilku zębów lub przy całkowitym bezzębiu. Protezę należy wymieniać po upływie około 5 lat.
  • most – jest to stała proteza uzupełniająca ubytek jednego lub kilku zębów. Jest to połączenie kilku koron, które mocuje się na zdrowych zębach pacjenta.

2 Comments

  1. Nie wiem kto w dzisiejszych czasach decyduje się na mosty zębowe. Ja wybrałem implant jak dowiedziałem się, że zakładając most trzeba będzie szlifować sąsiednie zęby.. Jakaś masakra.

  2. Jak straciłem zęba i szukałem informacji na temat implantu zębowego w internecie to aż mnie głowa rozbolała. Kompletnie nie wiedziałem jaki powinienem wybrać. Na szczęście na wszystkie pytania odpowiedział specjalista na wizycie przed wykonaniem zabiegu ^^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *